ARTESYN / Advanced Energy UMP10C-S2L-S2Q-S2Q-S2W-S2W-40-A
Part No.:
UMP10C-S2L-S2Q-S2Q-S2W-S2W-40-A
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
UMP10C-S2L-S2Q-S2Q-S2W-S2W-40-A.pdf
Description:
AC/DC CNVRTR 12V 2X24V 48V 1200W
Shipping
UMP10C-S2L-S2Q-S2Q-S2W-S2W-40-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
µMP10 GEN II (1200W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
4
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 350 VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
24V
Voltage - Output 4:
48V
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
20 A
Current - Output 2:
10 A
Current - Output 3:
10 A
Current - Output 4:
10 A
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1200W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
DC Input Capable, I2C Interface, PFC, PMBus™, Remote On/Off
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.11" L x 5.00" W x 1.57" H (256.9mm x 127.0mm x 40.0mm)