EOS Power ULP180-0012
Part No.:
ULP180-0012
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ULP180-0012.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Shipping
ULP180-0012 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
ULP180 (180W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (180W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.50" W x 0.75" H (101.6mm x 63.5mm x 19.1mm)