Qorvo UJ3N120065K3S
Part No.:
UJ3N120065K3S
Manufacturer:
Qorvo
Category:
JFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
UJ3N120065K3S.pdf
Description:
JFET N-CH 1.2KV 34A TO247-3
Shipping
UJ3N120065K3S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Qorvo
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Voltage - Breakdown (V(BR)GSS):
1200 V
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0):
5 µA @ 1200 V
Current Drain (Id) - Max:
34 A
Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id:
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1008pF @ 100V
Resistance - RDS(On):
55 mOhms
Power - Max:
254 W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)