MEAN WELL USA Inc. UHP-500-36
Part No.:
UHP-500-36
Datasheet:
UHP-500-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 500W
Shipping
UHP-500-36 Specifications
Series:
UHP-500 (500W)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
36V
Current - Output 1:
13.9 A
Power (Watts):
500W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension:
9.13" L x 3.19" W x 1.22" H (232.0mm x 81.0mm x 31.0mm)