MEAN WELL USA Inc. UHP-200-24
Part No.:
UHP-200-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
UHP-200-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 202W
Shipping
UHP-200-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
UHP-200 (200W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
8.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
202W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.64" L x 2.17" W x 1.02" H (194.0mm x 55.0mm x 26.0mm)