MEAN WELL USA Inc. UHP-1500-24
Part No.:
UHP-1500-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
UHP-1500-24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Shipping
UHP-1500-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
UHP-1500 (1500W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
62.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1500W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
11.42" L x 5.51" W x 1.61" H (290.0mm x 140.0mm x 41.0mm)