3M UHM-S055CR3-5AP1-TG30
Part No.:
UHM-S055CR3-5AP1-TG30
Manufacturer:
3M
Category:
Hard Metric, Standard
Package:
Datasheet:
UHM-S055CR3-5AP1-TG30.pdf
Description:
CONN RECEPT 55POS 2MM PRESS-FIT
Shipping
UHM-S055CR3-5AP1-TG30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
3M
Series:
UHM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Connector Style:
C 11
Number of Positions:
55
Number of Positions Loaded:
All
Pitch:
0.079" (2.00mm)