ERP Power, LLC UHD365-1003
Part No.:
UHD365-1003
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
UHD365-1003.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 365W
Shipping
UHD365-1003 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ERP Power, LLC
Series:
UHD365 (200-365W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7.6 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
365W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
5.656 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Features:
Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)