Nichicon UHD1C471MPD6TD
Part No.:
UHD1C471MPD6TD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UHD1C471MPD6TD.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL TH
Shipping
UHD1C471MPD6TD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHD
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
772.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.03 A @ 100 kHz
Impedance:
53 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)