Nichicon UHD0J561MPD
Part No.:
UHD0J561MPD
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UHD0J561MPD.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Shipping
UHD0J561MPD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UHD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
570 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
760 mA @ 100 kHz
Impedance:
72 mOhms
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)