Vishay General Semiconductor - Diodes Division UGB18DCT-E3/45
Part No.:
UGB18DCT-E3/45
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
UGB18DCT-E3/45.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 200V 18A TO263AB
Shipping
UGB18DCT-E3/45 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 9 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C