Mechatronics Fan Group UF80AM23-BTHR-F
Part No.:
UF80AM23-BTHR-F
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
UF80AM23-BTHR-F.pdf
Description:
AC FAN AXIAL 80X80X38MM 230V, HI
Shipping
UF80AM23-BTHR-F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
UF80AM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
34.0 CFM (0.952m³/min)
Static Pressure:
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
40.0dB(A)
Power (Watts):
11.00W
RPM:
3250 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40 ~ 194°F (-40 ~ 90°C)