Mechatronics Fan Group UF400AAA23-H1C4A
Part No.:
UF400AAA23-H1C4A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
UF400AAA23-H1C4A.pdf
Description:
IMPELLER 400X162MM 230VAC
Shipping
UF400AAA23-H1C4A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
UF400AAA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 400mm Dia
Width:
162.4mm
Air Flow:
1900.0 CFM (53.20m³/min)
Static Pressure:
5.380 in H2O (1340.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
73.0dB(A)
Power (Watts):
287W
RPM:
1250 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)