Mechatronics Fan Group UF360AAA12-H1C4A
Part No.:
UF360AAA12-H1C4A
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
UF360AAA12-H1C4A.pdf
Description:
IMPELLER 360X167MM 115VAC
Shipping
UF360AAA12-H1C4A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
UF360AAA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 360mm Dia
Width:
167.3mm
Air Flow:
1645.0 CFM (46.06m³/min)
Static Pressure:
2.200 in H2O (548.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Permanent Split Capacitor Motor
Noise:
70.0dB(A)
Power (Watts):
270W
RPM:
1600 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)