Mechatronics Fan Group UF13A12-BTHR
Part No.:
UF13A12-BTHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
UF13A12-BTHR.pdf
Description:
FAN AXIAL 127X38MM 115VAC
Shipping
UF13A12-BTHR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
UF13A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 127mm L x 127mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
120.0 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure:
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
50.0dB(A)
Power (Watts):
12.00W
RPM:
3000 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)