Mechatronics Fan Group UF12A12-BTHNR
Part No.:
UF12A12-BTHNR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
UF12A12-BTHNR.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC IP55
Shipping
UF12A12-BTHNR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
UF12A
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
106.0 CFM (2.97m³/min)
Static Pressure:
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
46.0dB(A)
Power (Watts):
12.00W
RPM:
3100 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)