Nichicon UCM1A331MCL1GS
Part No.:
UCM1A331MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
UCM1A331MCL1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 10V SMD
Shipping
UCM1A331MCL1GS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
UCM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
600 mA @ 100 kHz
Impedance:
160 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)