Texas Instruments UCC5390SCDR
Part No.:
UCC5390SCDR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Isolators - Gate Drivers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
UCC5390SCDR.pdf
Description:
DGTL ISO 3KV 1CH GATE DVR 8SOIC
Shipping
UCC5390SCDR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Capacitive Coupling
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
100kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
65ns, 65ns
Pulse Width Distortion (Max):
20ns
Rise / Fall Time (Typ):
10ns, 10ns
Current - Output High, Low:
10A, 10A
Current - Peak Output:
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Output Supply:
13.2V ~ 33V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C