Riedon products by Bourns UAL5-15KF8
Part No.:
UAL5-15KF8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
UAL5-15KF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 15K OHM 1% 7.5W
Shipping
UAL5-15KF8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7.5W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.598" L x 0.646" W (15.20mm x 16.40mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)