Riedon products by Bourns UAL50-500RF8
Part No.:
UAL50-500RF8
Datasheet:
UAL50-500RF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 50W
Shipping
UAL50-500RF8 Specifications
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension:
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)