Riedon products by Bourns UAL50-2RF8
Part No.:
UAL50-2RF8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
UAL50-2RF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2 OHM 1% 50W
Shipping
UAL50-2RF8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
50W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)