Riedon products by Bourns UAL25-500RF8
Part No.:
UAL25-500RF8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
UAL25-500RF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 25W
Shipping
UAL25-500RF8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
25W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Height - Seated (Max):
0.575" (14.60mm)