Riedon products by Bourns UAL10-2KF8
Part No.:
UAL10-2KF8
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Box
Datasheet:
UAL10-2KF8.pdf
Description:
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 10W
Shipping
UAL10-2KF8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Riedon products by Bourns
Series:
UAL
Package/Case:
Axial, Box
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Features:
Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing Type:
Aluminum
Mounting Feature:
Flanges
Size / Dimension:
0.752" L x 0.799" W (19.10mm x 20.30mm)
Height - Seated (Max):
0.417" (10.60mm)