Tripp Lite U280-C02-30W-K
Part No.:
U280-C02-30W-K
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
U280-C02-30W-K.pdf
Description:
BATT CHG USB AUTO 5V 9V
Shipping
U280-C02-30W-K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
USB Auto Adapter
Battery Chemistry:
Mobile Devices
Battery Cell Size:
Number of Cells:
2
Voltage - Nominal:
5V, 9V, 5V
Charge Current - Max:
3A, 2A, 2.4A
Charge Time:
Voltage - Input:
12V
Power - Max:
30W
Size / Dimension:
1.28" Dia x 2.42" L (32.5mm x 61.4mm)