Laird-Signal Integrity Products TYS6045680M-10
Part No.:
TYS6045680M-10
Manufacturer:
Laird-Signal Integrity Products
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
TYS6045680M-10.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 1A 289 MOHM SMD
Shipping
TYS6045680M-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TYS6045
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
289mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
6.4MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)