Traco Power TXL 060-0522TI
Part No.:
TXL 060-0522TI
Manufacturer:
Traco Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TXL 060-0522TI.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 2X12V 60W
Shipping
TXL 060-0522TI Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Traco Power
Series:
TXL 060 (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
3
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
12V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7 A
Current - Output 2:
3.5 A
Current - Output 3:
1 A
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.26" L x 3.74" W x 1.50" H (159.0mm x 95.0mm x 38.1mm)