CTS Thermal Management Products TXBF2-050-033B
Part No.:
TXBF2-050-033B
Manufacturer:
CTS Thermal Management Products
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
TXBF2-050-033B.pdf
Description:
SINGLE FAN TO BLACK TO8
Shipping
TXBF2-050-033B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Fan Top
Packaging:
Product Status:
Obsolete
Type:
Top Mount
Package Cooled:
TO-8
Attachment Method:
Press Fit
Shape:
Cylindrical
Length:
Width:
Diameter:
1.250" (31.75mm) OD
Fin Height:
0.330" (8.38mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
41.00°C/W