CTS Thermal Management Products TXBF-032-025U
Part No.:
TXBF-032-025U
Manufacturer:
CTS Thermal Management Products
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
TXBF-032-025U.pdf
Description:
THERMAL LINK PRESSON TO-5
Shipping
TXBF-032-025U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Fan Top
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Top Mount
Package Cooled:
TO-5
Attachment Method:
Press Fit
Shape:
Cylindrical
Length:
Width:
Diameter:
0.750" (19.05mm) OD
Fin Height:
0.250" (6.35mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
81.10°C/W