Powercast Corporation TX91501B-3W-ID
Part No.:
TX91501B-3W-ID
Manufacturer:
Powercast Corporation
Category:
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Package:
Datasheet:
TX91501B-3W-ID.pdf
Description:
POWERCASTER TRANSMITTER - 915 MH
Shipping
TX91501B-3W-ID Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powercast Corporation
Series:
Powercaster™
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Function:
Transmitter
Modulation or Protocol:
ASK, DSSS
Frequency:
915MHz
Applications:
General Purpose
Interface:
Sensitivity:
Power - Output:
3W