TDK-Lambda TX7500W48V483
Part No.:
TX7500W48V483
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
TX7500W48V483.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 7200W
Shipping
TX7500W48V483 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
TX (7500W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
150 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
7200W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Hot Swappable, Remote On/Off
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
15.94" L x 5.18" W x 3.20" H (404.8mm x 131.5mm x 81.3mm)