TE Connectivity Passive Product TW1252KA
Part No.:
TW1252KA
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
TW1252KA.pdf
Description:
POT 2.5K OHM 1W WIREWOUND LINEAR
Shipping
TW1252KA Specifications
Manufacturer:
Series:
TW, Citec
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
2.5k
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
1W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
User Defined
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Rotation:
285°
Resistive Material:
Wirewound
Termination Style:
Solder Lug
Actuator Type:
Round
Actuator Length:
0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:
0.250" (6.35mm)