Samtec Inc. TW-03-08-T-S-520-120
Part No.:
TW-03-08-T-S-520-120
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
TW-03-08-T-S-520-120.pdf
Description:
CONN BRD STACK 2.00 3POS
Shipping
TW-03-08-T-S-520-120 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
3
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.831" (21.107mm)
Length - Post (Mating):
0.191" (4.851mm)
Length - Stack Height:
0.520" (13.200mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)