Samtec Inc. TW-02-01-L-D-160-075
Part No.:
TW-02-01-L-D-160-075
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
TW-02-01-L-D-160-075.pdf
Description:
CONN BRD STACK 2.00 4POS
Shipping
TW-02-01-L-D-160-075 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
4
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.323" (8.204mm)
Length - Post (Mating):
0.088" (2.235mm)
Length - Stack Height:
0.160" (4.064mm)
Length - Tail:
0.075" (1.905mm)