Transko Electronics, Inc. TSP-H50CQ33RT-40.000M
Part No.:
TSP-H50CQ33RT-40.000M
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Oscillators
Package:
4-SOJ, 5.08mm pitch
Datasheet:
TSP-H50CQ33RT-40.000M.pdf
Description:
40MHz Osc., Plastic 4-pin SMD 14
Shipping
TSP-H50CQ33RT-40.000M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
TSP
Package/Case:
4-SOJ, 5.08mm pitch
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
45mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)