KEMET TSP2D447M010AH6510D540
Part No.:
TSP2D447M010AH6510D540
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Stacked SMD, 2 J-Lead
Datasheet:
TSP2D447M010AH6510D540.pdf
Description:
CAP TANT 440UF 20% 10V SMD
Shipping
TSP2D447M010AH6510D540 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
TSP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
440 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
12.5mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.315" L x 0.173" W (8.00mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.259" (6.58mm)