Littelfuse Inc. TSM600-250-2
Part No.:
TSM600-250-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
4-SMD
Datasheet:
TSM600-250-2.pdf
Description:
POLYSWITCH 0.250A HOLD SMD
Shipping
TSM600-250-2 Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
4-SMD
Series:
PolySwitch®, TSM
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
250V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Current - Trip (It):
860 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
7 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Size / Dimension:
0.681" L x 0.425" W (17.30mm x 10.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.451" (11.45mm)