Littelfuse Inc. TSM250-130F-2
Part No.:
TSM250-130F-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
4-SMD
Datasheet:
TSM250-130F-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 130MA 4SMD
Shipping
TSM250-130F-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
4-SMD
Series:
PolySwitch®, TSM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Trip (It):
260 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
2.4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
9 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.337" L x 0.323" W (8.55mm x 8.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.354" (9.00mm)