Taiwan Semiconductor Corporation TSM042N03CS RLG
Part No.:
TSM042N03CS RLG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
TSM042N03CS RLG.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL 30V 30A 8SOP
Shipping
TSM042N03CS RLG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.2mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
24 nC @ 4.5 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2200 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
7W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)