Vishay Semiconductor Opto Division TSAL6100
Part No.:
TSAL6100
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Package:
Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)
Datasheet:
TSAL6100.pdf
Description:
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL
Shipping
TSAL6100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Radial, 5mm Dia (T 1 3/4)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Infrared (IR)
Current - DC Forward (If) (Max):
100mA
Radiant Intensity (Ie) Min @ If:
80mW/sr @ 100mA
Wavelength:
940nm
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.35V
Viewing Angle:
20°
Orientation:
Top View
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)