STMicroelectronics TS820-600FP
Part No.:
TS820-600FP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
TS820-600FP.pdf
Description:
SCR 600V 8A TO220FPAB
Shipping
TS820-600FP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Current - Off State (Max):
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
70A, 73A
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C