Taiwan Semiconductor Corporation TS50P07GH
Part No.:
TS50P07GH
Datasheet:
TS50P07GH.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 50A TS-6P
Shipping
TS50P07GH Specifications
Product Status:
Active
Voltage - Peak Reverse (Max):
1 kV
Current - Average Rectified (Io):
50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 1000 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)