Littelfuse Inc. TS250-130F-B-0.5-2
Part No.:
TS250-130F-B-0.5-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
TS250-130F-B-0.5-2.pdf
Description:
PPTC-TLINE-PSW
Shipping
TS250-130F-B-0.5-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
2-SMD
Series:
TS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V (600V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Trip (It):
260 mA
Current - Max:
3 A
Time to Trip:
900 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
20 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.352" L x 0.291" W (8.95mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.134" (3.40mm)