Taiwan Semiconductor Corporation TS20K80-T
Part No.:
TS20K80-T
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, TS4K
Datasheet:
TS20K80-T.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 20A TS4K
Shipping
TS20K80-T Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, TS4K
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
20 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 800 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)