Same Sky (Formerly CUI Devices) TS11-674-153-BK-260-RA-D
Part No.:
TS11-674-153-BK-260-RA-D
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
TS11-674-153-BK-260-RA-D.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
TS11-674-153-BK-260-RA-D Specifications
Manufacturer:
Series:
TS11
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:
Actuator Length, Right Angle:
15.30mm
Actuator Orientation:
Side Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
260gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C