Taiwan Semiconductor Corporation TS10P05G
Part No.:
TS10P05G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, TS-6P
Datasheet:
TS10P05G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 10A TS-6P
Shipping
TS10P05G Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, TS-6P
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)