Taiwan Semiconductor Corporation TS10KL100H
Part No.:
TS10KL100H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SIP, KBJL
Datasheet:
TS10KL100H.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 10A KBJL
Shipping
TS10KL100H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-SIP, KBJL
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1 kV
Current - Average Rectified (Io):
10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1000 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)