Same Sky (Formerly CUI Devices) TS01-66-73-BK-100-D
Part No.:
TS01-66-73-BK-100-D
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
TS01-66-73-BK-100-D.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
TS01-66-73-BK-100-D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TS01
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
100gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C