Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. TRS90RID
Part No.:
TRS90RID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
TRS90RID.pdf
Description:
600V 90A TD RK5 FUSE SMARTSPOT
Shipping
TRS90RID Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps):
90A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
1.339" Dia x 7.874" L (34.00mm x 200.00mm)