Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. TRS70RID
Part No.:
TRS70RID
Manufacturer:
Mersen USA Newburyport-MA L.L.C.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
TRS70RID.pdf
Description:
600V 70A TD RK5 FUSE SMARTSPOT
Shipping
TRS70RID Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
TRS-R
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Indicating
Class:
RK5
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
1.339" Dia x 7.874" L (34.00mm x 200.00mm)