Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. TRS400RID
Part No.:
TRS400RID
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
TRS400RID.pdf
Description:
600V 400A TD RK5 FUSE SMARTSPO
Shipping
TRS400RID Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps):
400A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
600 VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
2.598" Dia x 11.614" L (66.00mm x 295.00mm)